گزارش برگزاری نخستین دوره کانکت

یک اتصال گرم در دل پاییز

پس از ماه‌ها تلاش توسط جمعی از فعالین جامعه‌ی نرم‌افزاری مشهد و اعضای جلسات باز نرم‌افزاری، اولین رویداد مشهد کانکت در تاریخ ۲۴ مهرماه سال ۱۳۹۴ با همکاری انجمن علمی دانشگاه صنعتی سجاد با حضور بیش از صد نفر از علاقه‌مندان و متخصصان این حوزه در آمقی تئاتر این دانشگاه برگزار شد.

هدف از برگزاری این رویداد، ارتباط نزدیک‌تر جامعه‌ی نرم‌افزاری و دانشجویان با فضای کسب‌وکار و نیازمندی‌های واقعی این بازار بود. در این رویداد یک روزه، ضمن ارائه‌های فنی و کاربردی مرتبط با حوزه نرم‌افزار، شرکت‌کنندگان به‌صورت مستقیم با فعالان حوزه کسب‌وکار، طراحان، برنامه‌نویسان، مدیران پروژه نرم‌افزاری در ارتباط بودند و در فضایی دوستانه و صمیمی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.


رویداد طبق برنامه‌ریزی انجام شده درست در رأس ساعت ۹ با باز شدن در سالن و ارائه‌ی پکیج‌های ورودی آغاز شد و پس از آن در ساعت ۱۰: ۱۰ بعد از تلاوت قرآن مجید و خوشامدگویی اولیه برگزار کنندگان، بخش اول رویداد با سخنرانی آقای دکتر حائریان، ریاست محترم دانشگاه صنعتی سجاد آغاز شد.


پس از سخنان گران‌قدر جناب آقای دکتر حائریان جناب آقای مهندس جاهدی ریاست محترم پارک علم و فناوری در جایگاه سخنران حاضر شدند و به تشریح فضای جامعه‌ی نرم‌افزاری مشهد پرداختند.


در ادامه آرش ماهر، مجری برنامه از آقای مهندس حامد پارسا، اولین سخنران کانکت درخواست کرد تا در جایگاه حاضر شود تا نگاهی داشته باشیم به راهکارهای BI مایکروسافت، در این ارائه مهندس پارسا ضمن معرفی مفهوم هوش تجاری و مفاهیم مرتبط با آن، به تشریح راهکارهای ارائه شده از سمت شرکت مایکروسافت برای استفاده از این ابزار برای معنی دهی به حجم زیادی از اطلاعات خام پرداخت


سخنرانی دوم طبق برنامه قرار بود توسط آقای مهندس مهدی مرادی صورت بگیرد که به دلیل کسالت این سخنرانی توسط مهندس مهدی قربانی ایراد شد. در این قسمت مهندس قربانی به معرفی زیرساخت‌های ذخیره سازی و پردازش ابری در دنیای برنامه‌های کاربردی موبایل پرداخته و اهمیت MbaaS و لزوم استفاده از آن را بیان نمود.


در سومین و آخرین ارائه‌ی بخش اول مشهد کانکت، آقای مهندس مهدی عطاییان به تشریح پول‌های الکترونیکی، روند شکل گیری، معایب و محاسن استفاده از این پول‌ها و همچنین مکانیزم عملکرد این پول‌ها پرداخت.

پس از ارائه‌ی مهندس عطاییان قسمت اول رویداد به اتمام رسید و شرکت‌کنندگان برای صرف ناهار و ادای نماز ظهر سالن را ترک کردند.


پس از صرف ناهار و انجام فریضه‌ی نماز، در ساعت ۱۴: ۳۰ دقیقه اولین ارائه از قسمت دوم رویداد با بحث جالب Gamification آغاز شد. در این قسمت جناب آقای مهندس حمید فدایی به بیان مفهوم بازی گونگی پرداخته و نحوه‌ی استفاده از آن را در سیستم‌های کامپیوتری بیان کرد و در انتها از شرکت‌کنندگان درخواست شد تا بازی که از قبل بر روی کارت‌های شناسایی آن‌ها تعبیه شده بود را انجام دهند. پس‌ازآن نوبت به ارائه‌ی نوآورانه رسید،


در این بخش که هدف آن معرفی افرادی است که کارهای عملی ارزشمندی در حوزه‌ی علم رایانه انجام داده‌اند، از آقای مهندس مهدی دهقان به‌عنوان اولین سازنده‌ی پرینتر سه بعدی در مشهد درخواست شد تا به معرفی تکنولوژی چاپ سه بعدی و داستان تولید چاپگر سه بعدی بپردازد.


پس از وقفه‌ای کوتاه جهت استراحت و پذیرایی، آقای مهندس مهدی صفری در جایگاه سخنران حضور پیداکرده و به بررسی و مقایسه‌ی چارچوب‌های جاوا اسکریپت پرداخت؛ در این ارائه سعی شده بود تا به کسانی که تصمیم به استفاده از این چارچوب‌ها را دارند، دیدی کامل جهت انتخاب بهتر چارچوب ارائه شود.


در انتها آقای مهندس رامین نجارباشی به‌عنوان آخرین سخنران به بررسی مفاهیم جرم در رایانه پرداخت و ضمن بیان موارد قانونی مربوط به جرائم رایانه‌ای، مفاهیمی از جرم‌یابی و نحوه‌ی کشف جرم را بیان نمود.


در ساعت ۱۹ ضمن تقدیر از شرکت کنندگان، اولین رویداد مشهد کانکت با گرفتن چند عکس یادگاری خاتمه یافت.